Przedmioty nabyte w drodze spadku można amortyzować
Zniesienie współwłasności jest formą nowego nabycia tylko wtedy, gdy w jego wyniku podatnik otrzymuje składnik majątku, którego wartość po dokonanym podziale przekracza wartość udziału, jaki pierwotnie mu przysługiwał.
∑ Kilka miesięcy temu przedsiębiorca nabył (łącznie z bratem) w drodze spadku po zmarłym ojcu lokal użytkowy – odrębną własność lokalu oraz udział we współwłasności gruntu. Lokal był wynajmowany przez zamarłego ojca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i stanowił środek trwały firmy zmarłego ojca. Lokal nie został całkowicie zamortyzowany w firmie zmarłego ojca. Obaj spadkobiercy nabyli też mieszkanie wraz z wyposażeniem, samochód oraz środki na lokatach bankowych. Nabycie spadku zostało zgłoszone w odpowiednim terminie do urzędu skarbowego na formularzu SD-Z2, więc spadkobiercy nie zapłacili podatku od spadku i darowizn. Obaj spadkobiercy przeprowadzili obecnie dział spadku (bez spłat i dopłat). W wyniku tego działu przedsiębiorcy przypadł lokal użytkowy wraz z udziałem w gruncie, a bratu mieszkanie wraz wyposażeniem oraz samochód. Wartość nabytych przez przedsiębiorcę i jego brata rzeczy mieści się w udziale, jaki przysługiwał im w majątku wspólnym. Przedsiębiorca chciałby zaliczyć nabyty lokal użytkowy do środków trwałych prowadzonej przez siebie firmy. W jakiej wysokości przedsiębiorca powinien ustalić wartość początkową nabytego lokalu użytkowego? Czy będzie miał prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od wartości początkowej tego lokalu użytkowego? – pyta czytelnik.
Prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta